צמחים מטפסים

צמחים מטפסים הינם צמחים אשר מסוגלים להיכרך או לאחוז בעצם אחר ועל ידי כך להתפרס לרוחב או לגובה. לצמחים התאמה צורנית אשר מקנה להם את יכולת ההתפרסות או הטיפוס. אחת מן השיטות הוא קנוקנות אשר מתלפפים סביב עצם מסוים או שורשי אחיזה אשר נצמדים אל העצם.

למה משמשים צמחים מטפסים?

בישראל, בעיקר בימי הקיץ החמים, כולם רודפים אחר פינה מוצלת נעימה וקרירה. על כן, בעלי הגינות בוחרים לא פעם בצמחים אשר יסייעו ביצירת פינות מוצלות בגינתם. הצמחים המטפסים הינם אידיאלים לתפקיד זה.

הכנה לצמח מטפס

כאשר אנחנו מעוניינים לשתול צמחים בגינה ליצירת פינות מוצלות עלינו לוודא כי הצמחים שאנו שותלים אכן מתאימים לתפקידם והם עתידיים למלא את ייעודם. ראשית חשוב לבדוק את תנאי האור והתאמת הצמח לתנאי אלו. בנוסף יש להכין קרקע מתאימה על ידי איוורור, יישור ודישון הקרקע.

בנוסף מומלץ שנבדוק האם האזור בו אנו שותלים את הצמח אינו עשיר בשורשים של צמחי הגינה האחרים, מומלץ לבדוק לעומק של 20 ס"מ לפחות בעומק הקרקע.

סוגי צמחים מטפסים

חלק מן הצמחים המטפסים מגיעים לארץ מאזורים טרופיים או סב-טרופיים ועל כן הם רגישים לטמפרטורות נמוכות. חשוב שנדע כי במהלך החורף הם מאטים או עוצרים את התפתחותם, ולא פורחים כלל.

חלק מן הצמחים אף מנשירים את העלווה שלהם ומותירים את הפינות עליהן צמחו יתומות. אולם, בקיץ המטפסים מתעוררים לחיים, ממשיכים בהתפשטות המהירה שלהם ובפריחה מלהיבה.

ישנם גם מטפסים אחרים, אשר מקורם שאזורים שאינם טרופיים ולכן אינם רגישים במיוחד לטמפרטורות נמוכות. סביר להניח כי הם לא יפרחו בימות החורף, אולם מאחר והם צמחים ירוקי עד, הם ימשיכו לשכון במקום ולא ינשירו את עלוותם.

צמחים מטפסים ירוקי עד:

 • קיסוס – מטפס ירוק עד אשר נוטה להיצמד לקירות בתים או לצמוח על גבי עצים. צורת העלה שלו היא צורת לב והגוונים הבהירים יותר יבלטו בחשכה. לגינות פרטיות מומלץ לרכוש זנים בעלי עלים קטנים.
 • סטפנוטיס – מטפס ירוק עד. בקיץ בעל פריחה ריחנית לבנה. על אף שהוא עמיד בחורף, הוא רגיש לקרה.
 • טרכלספורום יסמיני – מטפס ירוק עד, בעל פריחה ריחנית באביב ובקיץ. נכרך על עמודים, גדרות וסבכות. עמיד בחורף וכן עמיד בקרה.

צמחים מטפסים טרופיים (מתאימים לגינות קיץ):

 • אלמן הודי – מטפס אשר מתאים לכיסוי פרגולות וכיסוי קירות, פורח מתחילת האביב ועד לסוף הסתיו. בעל פריחה מרהיבה בצבע אדום אשר הופכת בהדרגה ללבן. מפיץ ריח עז בשעות הערב. ניתן לגדלו במקומות עם שמש ישירה או הצללה חלקית.
 • בונגונוויליה – צמח מטפס בעל יכולת טיפוס מדהימה. מתאפיין בפריחה בצבעים מרהיבים בגווני הכתום. עמיד בתנאי יובש, הזנחה ומחלות. אולם, רגיש לרוחות ולתנאי קור. מתאים לכיסוי פרגולות, קירות ועוד.
 • מנדוולה – מטפס המתאים לבית או למרפסת לשתילה בתוך עציץ. בעל פריחה בצבעים עזים. הוא דורש הרבה מים ותנאי לחות ורגיש מאוד לקור. בחורף הוא מפסיק את צמיחתו, אך בקיץ הוא שב להתפתח.
 • פסיפלורה – מתאימה בעיקר לכיסוי גדרות. צומחת נהדר ובעלת פירות טעימים המכונים "פרי התשוקה". פורחת באביב, בקיץ ובסתיו בפרח גדול וסגלגל. הפריחה אינה בולטת לעין. מתאים לשתילה בתנאי שמש, רגיש לקור.
 • יערה – צמח מטפס בעל פריחה בלבן וצהבהב. מושך אליו פרפרים וצופיות בשל הריח המתקתק. מתאים לכיסוי גדרות ולטיפוס על פרגולות. עמיד גם לתנאי יובש וגם לתנאי קור.

למידע נוסף ראו גם: צמחי כיסוי


הפוסט הזה פורסם בתאריך גינות, צמחים. קישור קבוע.

3 Responses to צמחים מטפסים

 1. says: רפאל פינקלשטיים

  מחפש מטפס להצללה מלאה במרפסת שבה תולים כביסה לייבוש. רצוי שהמטפס לא ישיר לכלוך על הכביסה.

 2. says: מנשה הרמן

  ומה בדבר צמחי ה EPIPHYLLUM

 3. says: רר

  מה עם חסרונות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים