כיצד מתקינים קיר ירוק?

תצורת הבנייה המערבית, המתאפיינת בבנייה לגובה ובצפיפות אורבנית אינסופית, מובילה רבים מאיתנו לרכישת בתים נטולי נוף וגישה לטבע חופשי. נתון זה מוביל רבים מאיתנו לחפש אחר פיתרונות לשילוב מעט טבע וצבע בחיי יום יום שלנו.

האפשרויות שעומדות לפנינו הן כמובן שילובן של תמונות טבע או מספר עציצים, אך הם לעולם לא יוכלו להשתוות לגינה פרטית רחבת ידיים עמוסת שיחים ופרחים מרהיבים השמורה לבעלי בית פרטי, צמוד קרקע.

הרצון לטבע גם באזורים מתועשים

מחקרים שונים, אשר פורסמו בשנים הראו כי מחייה בתנאים אורבניים קשים המתאפיינים בתיעוש וצפיפות יתר מובילה רבים מהאזרחים לתקופות דיכאון קצרות וארוכות אשר בסופן רבים מהם פשוט מחפשים מקום מגורים שונה, גם במידה והוא בעל תנאי מגורים פחותים  או דורש מהם לבלות שעות בפקקים.

תפיסה זו, הובילה רבים מבעלי הבתים בבניינים רבי הקומות המפוארים לחשוב על דרך חדשה לשילוב הטבע במרחב הפרטי מבלי להפוך את הבית לג'ונגל פראי וחסר שליטה. התשובה למחסור בטבע לא איחרה לבוא והיום היא נכללת תחת השם – קירות ירוקים.

אז מה זה בעצם קירות ירוקים בבית?

משמעות השם קיר ירוק פשוטה ולמעשה מדובר בביטוי המתכוון לקיר ירוק ואקולוגי בתוך מרחב המחיה הדירתי של כל אחד מאיתנו. ברמת הפרקטיקה מדובר למעשה בקיר הבנוי כולו מצמחים שונים המוצמדים אל הקיר, אשר הופכים את הדירה באותו חלל לישיבה בשטח טבעי ומלבב.

הפיתרון לבניית הקירות הייחודיים הוא שימוש בטכניקה מיוחדת המאפשרת לגדל כל צמח שגודל באופן אופקי כלפי מעלה על מצע אנכי. כך שלמעשה מדובר בגינה שלמה המהווה קיר בתוך הבית, העסק או אפילו אולם האירועים.

אז איך קיר ירוק עובד?

בשלב זה וודאי עולה אצל רבים מכם השאלה – כיצד בנויים אותם קירות ירוקים? שכן, כולנו יודעים שהצמחים גדלים כלפי מעלה ולא מצד אחד לצד אחר. הפיתרון עצמו נמצא בתשתית.

הקירות הירוקים מבוססים על ערוגות ייעודיות התלויות על הקיר כאשר בתוכן מובנים חיפויים אלכוסניים המונעים את זליגת האדמה והצמחים כלפי מטה וגורמים להם לצמוח באופן אלכסוני כלפי הצד. משמעות הדבר בפועל כי הצמחים מבחינתם אחר גודלים כלפי מעלה אך בפועל הם נמצאים בתוך אדנית מוסטת היוצרת מראה של גדילה לצד.

איך מתקינים קיר ירוק בבית?

אחרי שלמדנו מהו קיר ירוק ומהי הטכניקה שמסתתרת מאחורי דרך השתילה היחודית נגע גם בשלב ההתקנה של התשתית. בשלב ההתקנה, יחובו האדניות הייעודיות, העשויות פלסטיק חזק ועמיד אל הקיר או אל קורות עץ שיחוברו בהברגה אל הקיר.

לאחר חיבור האדניות, תחובר מערכת ההשקיה אל התשתית המובנת בתוך האדניות עצמן. בשלב זה ימולאו האדניות במצע המתאים לסוגי הצמחים העתידים להישתדל בהן ולאחר בדיקת המערכת ישתלו בה הצמחים על פי דרישת הלקוח.

למעשה ניתן ליצור כל טקסטורה שנרצה בקלות ובמהירות תוך שימוש בצמחים מסוגים שונים ובצבעים שונים ובכך ליצור מראה מכל סוג ואפילו לבנות כיתובים בפרחים בכל אופן שנרצה בתוך זמן קצר במיוחד.

התקנת המערכת אינה עולה על יום אחד, אך חשוב להתייעץ עם בעלי המקצוע לפני תחילת העבודות, גם במידה ויש בידכם תמונה מושלמת של הקיר הירוק שלכם.

למעשה, תוכלו לגדל בקיר הירוק שלכם צמחים צבעוניים אך גם גם פירות ירקות וצמחי תבלין ממגוון סוגים. אך,זכרו תמיד כי מדובר במערכת אקולוגית על כל נגזרותיה ובשל כך היא דורשת טיפול והזנחתה תוביל לקריסת המערכת האקולוגית, נבילת הצמחים ואיבוד ההשקעה.

ראו גם:

עיצוב גינות


הפוסט הזה פורסם בתאריך גינון. קישור קבוע.

One Response to כיצד מתקינים קיר ירוק?

  1. says: אדיגן

    גינה ורטיקלית בתוך הבית מחייבת חשיבה מוקפדת גם בתחומי התאורה, בחירת סוגי הצמחים לשתילה נגזרים מתוך מרחב שיקולים נרחב ובכללם מקורות צל ואור, להשפעת אפקט האור השפעה ישירה על התפתחות הצומח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים