גידול עצים ננסיים

עצים ננסייםמפעם לפעם אנו פוגשים בעצים קטנים במיוחד המופיעים כגרסאות מוקטנות של עצים שונים, אותם אנו מכירים בגודל מלא. אותם עצים קטנים יופיעו לעיתים תחת השם עץ רימוני ננסי או עץ לימונים נננסי, אך למען האמת הם נכללים תחת השם היפני בונסאי, אשר משמעותה היא גננות על מגש.

גננות על מגש?

בונסאי, היא למעשה אמנות גידול עצים הנוצרה לפני כאלפיים שנים ביפן, אשר בה העיקרון המנחה הוא שמירה על גודל מוקטן של העץ, כך שניתן יהיה לגדלו במגש או בכלי קטן אחר ולהניחו כפריט עיצובי חי בכל מקום שנרצה, לרבות בתוך מתחמי המגורים הפרטיים שלנו.

אומנת גידול העצים הננסיים, מתאפשרת למעשה על ידי גיזום קבוע של שורשיו וענפיו באופן אשר ימנע ממנו לגדול ולהתפח. אך, עדיין יאפשר לו לשמור על כל מאפייניו המוכרים, לרבות הנבת פרי אכיל.

שורשיה של תרבות הבונסאי היא בתנאי הגידול הקשים בנקיקי סלע ונהרות בתוך תחומי שיפוטה של יפן אשר הובילו לגידול עצים מוקטנים באופן טבעי. את נופה היחודי של יפן החליטו המקומיים להכניס לביתם כסמל לטבע היחודי במדינה וכך התפתחה לה אט אט לאורך השנים תרבות עצי הבונסאי.

איך מגדלים עצים ננסיים?

חשוב לזכור תמיד כי עצים ננסיים אינם למעשה עצים מוקטנים מבבחינה גנטית ולמעשה מדובר בעצים רגילים אשר נשמרים באופן מוקטן על ידי מגדליהם לכל חייהם. עובדה זו מובילה לטיפוח רב לו זקוקים העצים על מנת לשמור על מראם היחודי לאורך שנים ארוכות.

תנאי הגידול של הצמחים השונים הגדלים בתצורת בונסאי, משתנים כמובן בין עץ אחד למשנהו מבחינת רמת התאורה ורמת החשיפה לשמש. אך, עדיין חשוב לזכור כי מדובר בעץ מוקטן, בעל שורשים קטנים במיוחד ולכן  רמת ההשקייה והחשיפה לאור יקנטו באופן טבעי.

את עצי הבונסאי, נוטים לרוב לגדל בכלי פשוט ומאורך ומתחתיו מגש, אך למעשה ניתן לגדלם בכל כלי. מבחינת המצע עצמו מומלץ להשתמש בתערובת קרקע מוכנה. יש לוודא כי מצע הקרקע אכן תואם את תנאי הקרקע להם זקוק העץ באופן טבעי בגודלו המלא.

איך גוזמים עצים ננסיים?

עצי הבונסאי, דורשים טיפול של כמה דקות בכל יום על מנת לשמור על רמת גיזום מתאימה, אשר תשמור על גודלם והתפתחותם התקינה לאורך זמן. מעבר לכך, נקבעו עם השנים כמה שיטות מסורתיות לגיזום עצי בונסאי:

זקוף רשמי – יצירת מבנה של גזע זקוף וחזק וענפים המאוזנים משני צידיו.

זקוף לא רישמי – זהה לתצורת זקוף רשמי, אך, הגזע עצמו יכול לנטות לצד במעט, אך לא לכיוון הצופה.

מדורג/חצי מדורג – פיסול עצים באופן הדומה לגדילתם בסמוך למקורות מים בטבע או בצדי ההרים באופן מלא או חצוי.

שורת עצים – פיסול העץ המוקטן כך שענפיו ידמו שורת עצים בקו ישר, קבוצת עצים או כסינוס.

מינימליסטי – יצירת עץ המוצג באופן מדומה לכך שהעץ נאבק עם תנאי השטח בכדי להגיע לאור.

באופן עקרוני אינם מחוייבים לגזום את העצים באופן מסורתי זה, אך החובה על גיזום העץ באופן תדיר וקבוע היא הדרך היחידה לשמירה על גודלו המוקטן והמרהיב.

לסיכום נאמר כי גידול עצים ננסיים אינו משימה פשוטה כלל והיא דורשת רמת מעורבות גבוהה מצד מגדליו. אך, יחד עם זאת, היא מעניקה לנו פריט אקולוגי מיוחד ביופיו שלא ניתן למצוא בשום מקום אחר, למעט בנקיקיי הסלע של יפן הרחוקה.


הפוסט הזה פורסם בתאריך עצים. קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים