צמחי בית

צמחי בית נותנים תחושה של טבע קטן במבנים סגורים ומשפרים משמעותית את איכות החיים בבית עצמו, במרפסת ובמשרד, הן מבחינה אסטטית והן מבחינת ניקיון האוויר. צמחי הבית הינם קומפקטיים ומתאימים לגידול במיכלים, אדניות ועציצים ובטיפול נכון יכולים להאריך מספר עונות.

צמחי צל הם לרוב צמחים שמקורם באזורי גידול טרופיים וסוב-טרופיים, שאינם סובלים קרינת שמש ישירה, ולכן יכולים לשגשג בבית או במשרד בתנאים של צל מלא או חלקי והשקיה מרובה. לרוב צמחי הצל אין פריחה כלל או פריחה מועטה ולא משמעותית ויופיים בעלים מיוחדים בצבעיהם או בצורתם:

אגלונמה

צמח בית עמיד במיוחד בעל עלים מנומרים בגווני כסף וזהב. הצמח זקוק לפחות אור מצמחי בית אחרים ולכן מתאים לקישוט חדרי מדרגות ומשרדים חשוכים יחסית.

דיפנבכיה

צמח בעל עלים רחבים וירוקים עם כתמים לבנים שגדל היטב באור מועט. מתאים לגידול בבית או במרפסת אך יש לזכור שהצמח רעיל.

פפרוניה

צמח בית בעל עלווה יפה ומבריקה בצבעים ירוק, צהוב, כסוף וסגול. הפפרוניה גדלה היטב במיקום מוצל ולח.

אברה

כל מיני האברה המתורבתים משגשגים בצל חלקי ובלחות גבוהה ומתאימים לגידול בעציצים ביתיים. לצמח עלים ארוכים ומנוצים ללא תפרחת.

צמחי בית אחרים, עם או בלי פריחה, רגישים לשמש ישירה שחורכת את העלים והפרחים אך עדיין זקוקים לאור רב כדי לשגשג. צמחים אלו מתאימים לגידול בבית או במשרד בקרבת החלון או במרפסת מוצלת חלקית:

פיקוס

כל הפיקוסים הינם צמחים ירוקי עד, עם עלים ירוקים מבריקים וללא פרחים, המתאימים לגידול במיקום מואר מאוד בתוך הבית. ישנם מינים רבים של פיקוסים, למשל פיקוס בנימיני, פיקוס גומי, פיקוס תאילנדי ועוד.

דקל בית

מיני הדקלים המתאימים לגידול ביתי עשויים לגדול עד לגובה של 2 מטרים וכוללים בין השאר את דקל חמדוריאה אלגנס שהוא יחסית נמוך וקומפקטי, דקל קנציה אוורירי בעל עלי מניפה גדולים ודקל ראפיס עם עלי מניפה ירוקים, כהים וצפופים. התנאים המומלצים הם מיקום מואר והשקייה סדירה.

ניצנית

לניצנית פרחים קטנים ורבים וצבעיהם המרהיבים בצהוב, לבן, סגול או אדום מוסיפים חיים לבית או למשרד. הניצנית זקוקה לשמש לא ישירה ולהשקייה מועטה עד בינונית.

אנטוריום

צמח טרופי שפורח לאורך כל השנה ובקיץ פריחתו מתעצמת. הפרחים גדולים בעלי צורת לב בצבעי אדום, ורוד, לבן או כתום. האנטוריום מעט מפונק וזקוק למקום גידול מואר ככל האפשר אך מוגן מקרני שמש ישירות ומרוחות.

סיגלית

צמח ירוק עד המתאים ביותר לגידול במבנה סגור במיקום מואר אך ללא שמש ישירה. הפריחה מרובה ונמשכת בין חודש ושלושה חודשים בצבעי סגול, ורוד, כחול ולבן. את הסיגלית יש להשקות במים פושרים מבלי להרטיב את העלים.

בגוניית ורד

צמח בעל עלים בשרניים ופריחה גדולה בשלל צבעים לרבות צהוב, אדום, ורוד ולבן. הביגוניה פורחת היטב במקום מואר ללא שמש ישירה. את פקעות הצמח אפשר לשמור לשנה הבאה.

לאוהבי פריחה צבעונית ומרהיבה מתאימים צמחי הבית הבאים, שזקוקים לשמש ישירה ופורחים בעונות מסויימות:

פורטולקה רב שנתית

צמח משתרע הפורח בקיץ בין החודשים מאי ואוקטובר בצבעי אדום, כתום, צהוב, ורוד וסגול. הפורטולקה מתאימה לגידול בקערות תלויות שממוקמות בשמש ישירה.

פיטוניה מפלית

צמח רב שנתי שגדל היטב באדניות ובקערות תלויות. הפיטוניה פורחת בעונות המעבר אביב וסתיו וקיימת בשלל צבעים לבחירה: לבן, אדום, בורדו, סגול ולבן-ורוד.

ורבנה

גם צמח זה פורח בעונות המעבר ומתאים לשתילה בסלים תלויים או בעציצים. מינים שונים פורחים בגוונים של סגול, לבן ואדום.


One Response to צמחי בית

  1. says: זהבה

    רכשתי את צמח הניצנית בלבן ואני רואה שהפרחים אט אט נובלים
    אשמח מאוד אם תגידו לי מה ניתן לעשות על מנת "להחיותו" .
    כמות מים הנדרשת ואיזה אדמה להוסיף לעציץ כשמעבירים אותו לכלי גדול יותר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים