פרחי קיץ

כל מי שמגדל פרחים יודע שגידול פרחים מצריך טיפול אינטנסיבי והבנה בבוטניקה. הפרחים נחלקים לשתי קבוצות פרחים עונתיים, פרחים רב שנתיים.

פרחים עונתיים גדלים בעונה מסוימת והינם בעלי מחזור חיים של מספר חודשים. הם מתאפיינים בכך שאין הם מתנשאים לגובה רב, הם אינם עמידים ונובלים בתנאים קשים וקצב הגידול שלהם מהיר כך שתוך זמן קצר הם מכסים את השטח שהם גדלים בו במצע צבעוני ומרהיב.

פרחי קיץ הינם מן הסתם פרחים עונתיים. פרחי קיץ בארץ דורשים תחזוקה גבוהה שכן יש לדאוג להם לאספקת מים קבועה לחשיפה לשמש חזקה ולקרקע עשירה במינרלים וחומרים אורגאניים מה שמצריך דישון מתמיד.

דוגמאות:

פרחי חורף: אמנון ותמר, אפונה ריחנית וכובע הנזיר.

פרחי קיץ: בשמת הגינה ופורטוקלה. פרחים רב עונתיים ביניהם קריזנטמות, אוזן הדוב התרבותי אינם דורשים השקיה סדירה כמו פרחים עונתיים. מחזור החיים שלהם הינו כמה חודשים אך הצמח אינו מת אלא נכנס למצב של תרדמת בו הפרח עצמו נושר ונשארת רק מערכת השורשים.

לאחר מספר חודשים פריחתו תתחדש. פרחים אלו מתאפיינים בקצב גידול מהיר והם עמידים יותר מפרחים עונתיים. אין צורך להחליפם באופן תדיר אלא אחת לכמה שנים.

מה צריך לעשות כדי לשתול פרחי קיץ על רגל אחת?
כאמור אם אתם מעוניינים לשתול פרחי קיץ במדשאה שלכם אתם צריכים להכין שיעורי בית שכן על מנת שהם יחזיקו מעמד ולא ייבלו לאחר מספר ימים אתם צריכים להכין את חלקת האדמה: יש לדאוג לכך שהאדמה תהיה חלקה ונקייה מיבליות, נגעים מזיקים ופטריות.

אחרת האדמה לא תוכל לקלוט את הפרחים ולספק להם את המינראלים שנדרשים להם. יש להפוך ולערבב את האדמה, לזבל אותה בחומרים אורגאניים ולדשנה. כמו כן, אתם צריכים לדאוג להדברה כנגד מזיקים ולאספקת מים אחידה ורציפה וכמובן למנת שמש.

פרחי קיץ בארץ ישראל:

יש לא מעט פרחי קיץ בארץ שהינם יפים ומעניינים מאוד. ניתן למצוא אותם בכל רחבי הארץ מהצפון ועד הדרום. רבים מפרחי הקיץ בארץ הינם קוצניים.

רובם משתייכים למשפחה אחת שנקראת משפחת המורכבים. למשפחת זו שייכים לא מעט פרחים ביניהם חוח, קוצן, חוחן, גדילן, קיפודן, דרדר וקיצנית. פרחים אלו אינם פרחים מוגנים. כלומר, ניתן לקטוף אותם.

ניתן לזהות את הפרחים על ידי תפרחת צבעונית. תפרחת זו היא החלק היפה והרך של הצמח. שאר חלקי הצמח הינם קשים ודוקרניים. פרחים אלו למעשה מורכבים מעשרות פרחים זעירים היוצרים מראה של תפרחת יפה.

לא ניתן לראות את הפרחים הקטנים בעין לא מזוינת ויש להשתמש בזכוכית מגדלת על מנת לראות את הפרחים הקטנים.

דוגמאות לפרחי קיץ בארץ:
קיצנית: קיצנית הוא פרח מאוד נפוץ במחוזותינו. שמו של הפרח הוא כמובן על שם העונה בה הוא גדל:קיצנית מלשון קיץ. צבעה של הקיצנית הינו צהוב בוהק.

את התפרחת הצהובה מקיפה טבעת עלים שאף הם צהובים. אם מתבוננים מקרוב ניתן להבחין פרחים קטנים כאשר כל עלי הכותרת מחוברים זה לזה ויוצרים מעין מראה של צינור ארוך כאשר הם נפרדים רק בקצהו. הפרחים הקטנים שבתפרחת נקראים פרחים צינוריים.

קיפודן: שמו של הקיפודן ניתן לו על שום מראהו הדומה לקיפוד. הקיפודן הוא פרח שלא ניתן להתעלם ממנו בגלל המראה המיוחד שלו על רקע הנוף המצהיב. הקיפודן יכול להתנשא לגובה של מטר כאשר היקף תפרחתו יכול להגיע לכשמונה וחצי סנטימטרים.

התפרחת המקסימה שלו הינה בגוונים של כחול–סגול והיא בולטת מאוד על רקע הנוף הצהבהב בחודשי הקיץ. האסוציאציה שעולה כאשר רואים אותו היא של קיפוד מפוחד שנבהל והתכדר לכדור קוצים.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים