עצי נוי

עיצוב גינה אינו דבר של מה בכך. לדאוג שגינה תראה מטופחת ומרהיבה מצריך זמן יקר, הבנה הצמחים ובעצי הנוי, ואהבה לדבר. אם לא אוהבים אז לא ניתן להשקיע בזה את מה שצריך. כמובן שתמיד ניתן להזמין איש מקצוע, גנן מקצועי שיעשה בשבילכם את העבודה.

עצי נוי הם עצים בעלי נוכחות רבה. הם דומיננטיים יותר מהצמחים האחרים. הם מתנשאים לגובה רב יותר, היקפם רב יותר ובכלל לא ניתן להתעלם מהם. לכן בחירת עץ הנוי, העתקתו למיקום הרצוי, נטיעה במקום הנכון והטיפוח שלו הינם חשובים מאוד למראה גינתכם.

העץ משווה לגינה מראה שונה בכול עונה ועונה, הוא מהווה מסגרת לגינה, הוא מקור של צל עבורכם ובכך משפיע על יצירת אקלים נוח. לכן חשוב מאוד מהו עץ נוי ואיך משקיעים בו לאורך טווח כדי שיגדל להיות מה שהטבע ייעד לו: עץ מרהיב ובעל נוכחות.

מהם עצי נוי?

עצי נוי הם עצים אשר גובהם אינו עולה על 25 מטרים. יש להם סממנים בולטים כגון: פרחים, צבע עלווה מיוחד, והשתרגות מיוחדת של הענפים. רב עצי הנוי פורחים בתחילת האביב ומעניקים לנוף מראה מיוחד. לחלק מעצי הנוי תכונות בולטות לאורך כל השנה, לדוגמא הפרחים בעץ הלבנדר פורחים בטרם בוא האביב ויש להם צורה מיוחדת שמעניקה לעץ מראה מרהיב עם או בלי עלים.

טיפול בעץ נוי:

על מנת לטפח עץ נוי אין צורך בטיפול אקסטרה מיוחד. שיטות שמתאימות לטיפול בעצים רגילים מתאימות גם לעצי נוי. דישון הוא אמצעי אחד מסייע לבעל הגינה. אנשים רבים מודעים לכך שדישון הוא טוב לגינה אבל שוכחים שגם העצים מרווחים מכך. דישון הוא מצוין גם לעצים ולא רק לצמחים ולדשא. יש להימנע ממצב של נזקי דישון עודף.

כמו כל הצמחים, עצים תלויים באור השמש, במים, ומינראלים שבאים מן האדמה על מנת לגדול באופן בריא ותקין. כאשר העץ גדל במקומות טבעיים הוא ניזון מהאדמה שסופגת לתוכה את העלים והענפים שנושרים בסתיו. אלו מתפרקים ונספגים באדמה. אדמה זו מהווה מקור עשיר של תזונה עבור העץ.

ברם, מעצים שניטעים בגינה נשללת אדמה עשירה במינראלים זאת, שכן לא מדובר בסביבה שהינה מלאה בעצים ובצמחים שונים, האדמה באזורי הבית היא בדרך כלל אדמה ענייה במינראלים. מה גם, שרוב בעלי הגינות אוספים את העלים ולא מחכים שאלו יתפרקו ויספגו באדמה. לאורך זמן דבר זה גורם לאדמה להיות פחות דשנה ולכן יש להשתמש באמצעים מלאכותיים על מנת לדשן אותה.

הדישון חשוב מאוד גם במקרים שהקרקע דחוסה והשורש של העץ מוגבל ע"י מדרכות, כבישים ותשתיות של מבנים. דישון מסייע גם בכך שצבעו של העלה שגדל יהיה יפה ובריא. כמו כן, מסייע בהתאוששות מפני חרקים ומזיקים, ובאופן כללי מחייה את העץ.

אילו סימנים מצביעים על כך שהעץ שלי זקוק לדישון?

אין אינדיקציה אחת שמצביעה על כך שהעץ זקוק לדישון. יחד עם זאת, כמה סימפטומים המופיעים יחד מהווים מדד לכך שהעץ נזקק לדישון. באם העלים קטנים יותר מהגודל הנורמאלי שלהם וצבעם אינו הצבע שלהם כלומר, יש להם צבע דהוי, אם קצוןת הזמורות והענפים נראים מתים, אם הענפים קצרים מדיי מהאורך הרגיל שלהם ובכלל העץ נראה נטול חיים, יש לדשן אותו באופן דחוף.

אילו כשלים בתזונת העץ עלולים להוביל למצב זה?

כמה ליקויים תזונתיים גורמים לצבע דהוי של העלווה. קלוריסיס הינו  המצב השכיח ביותר מסוג זה. הביטוי של בעיה זו הינו צבע ירוק צהבהב. בעיה זו מיוחסת לחוסר במינראלים במיוחד ברזל.
חוסר במינראלים אחרים מתבטאים גם הם בסימפטומים דומים אך לא בצורה כל כך ניכרת לעין כמו במצבים של חוסר ברזל.

למידע נוסף בנושא עצי נוי: עצים מחטניים


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים