עצים

רקע כללי:

תרומתם של העצים לחיינו היא עצומה. בחיי היום- יום בגבולות העיר העצים הינם בינת טבע בין כל הבניית העירונית, הם מזכירים לנו את עונת השנה ע"י הפריחה באביב והשלכת בסתיו. בקיץ, עץ בודד מסוגל לגרום לכך שבסביבתו הטמפרטורה תהיה נמוכה יותר מאשר ברחוב החם.

העצים משמשים גורם מפתח בטיהור האוויר מאבק ותרחיפים המכילים מזהמים שונים הנטפלים לאוויר מכלי תחבורה ומתהליכים תעשייתיים שונים. בין מזהמים אלו ישנן מתכות רעילות כגון עופרת וכספית, פחמן דו- חמצני שהצטברותו באטמוספרה גורמת לאפקט החממה.

עצים מייצרים חלק מן החמצן באוויר ומשמשים כבית גידול ליצורים חיים רבים כמו ציפורים למשל. עצים בקרבת הבית מסייעים בהפחתת עוצמת הרעש וביצירת פרטיות על ידי הפרדה בין בתים שכנים.

סוגי עצים בישראל

בארץ ישראל קיים מגוון רחב של מיני עצים, מגוון כה רחב שהינו אף מן הגדולים בעולם. הסיבה לכך היא שבישראל ישנם ארבעה אזורים טופוגרפיים, ולכן יש בארץ תנאים אקולוגיים שונים ומגוונים.

תנאים אלו הם טמפרטורות שונות, סוגי קרקע שונים וכמות משקעים משתנה מאזור לאזור. רוב מיני העצים נמצאים בצפון הארץ, מכיוון שהאקלים באזור זה הוא ים תיכוני.

את עצי הבר הצומחים באזור זה ניתן לחלק לארבעה סוגי צמיחה:

 • חורש אלון מצוי ואלה ארץ ישראלית
 • יער אלון תבור ולבנה רפואי
 • יער אורן בירושלים
 • חורש חרוב ואלת המסטיק

עצי פרי

עצי פרי בולטים בארץ ישראל הינם הזית, השקד והתאנה. מינים נוספים הקיימים בארץ הינם אלו הצומחים דוקר בדרומה של הארץ באזורה המדברי.

כמובן שהצמיחה מתרחשת במקומות בהם מתקיימים תנאים המאפשרים את צמיחתם, כגון נאות מדבר ואפיקי נחלים. בין מינים אלו מצויים השיטה, השיזף המצוי, אשל הפרקים, האלה והתמר. המיוחד במינים אלו הוא מנגנוני הסתגלותם לסביבה המדברים המוגבלת במים.

עצים קדושים

סוג נוסף מיוחד של עצים, הינו העצים הקדושים. עצים אלו נמצאים כבודדים או כחורשות קטנות הנמצאות בסמוך לאתרים מקודשים כגון מקומות תפילה או קברי צדיקים.

עצים אלו הינם בני שנים רבות שכן עקב האמונה בקדושתם לא נפגעו. גילם של עצים אלו נע בין מאתיים לארבע מאות שנים. כמו כן, עקב גילם המופלג גם גובהם מגיע למימדים אדירים.

בארץ ישראל קיימים כשלושים ושניים מינים שונים של עצים קדושים. בניהם אלון מצוי, אלה אטלנטית, אלה ארץ ישראלית, אלון תבור וחרוב. חלק מן המנהגים המקובלים בהקשר לעצים אלו הינם הבאת מנחה לעץ כגון שמן או סרט לתלייה, הדלקת נרות ועוד.

איך לשתול עצים?

במידה ונרצה להתאים עץ למקום מסוים, יש מספר גורמים שחשוב להתייחס אליהם בבחירת העץ המתאים ביותר.

 • ראשית כל, חשוב לאמוד את מימדי המקום המיועד לשתילה.
 • יש לסרוק את הסביבה בה יגדל העץ, האם מדובר בכביש או גינה, האם יש חוטי חשמל בקרבת מקום ומה גובהם? האם העץ עלול להפריע במעבר באותו איזור, והאם יש צורך בהעתקת העץ.
 • לאחר סריקת סביבת העץ יש להכשיר את הקרקע שבה יגדל העץ ולוודא כי הקרקע עמוקה מספיק ושאינה מכילה פסולת. בנוסף יש להימנע ממצב של נזקי דישון עודף.

דאגה לעצים

על מנת להמשיך ולהפיק מתועלתם הרבה של העצים. חשוב לשמור עליהם ולוודא שיטופלו רק על ידי איש מקצוע – גנן.

טיפול בעצים – עשה ואל תעשה

 • לא לבצע גיזום מלא של ענפי העץ, מכיוון שבמצב זה לא נשארים עלים על העץ והקושי בהצמחת עלים חדשים מקצר בהדרגה את חייו של העץ.
 • במקרה של צמיחת עץ מתחת לחוטי חשמל, אין לגזום את צמרת העץ אלא לבצע גיזום מקצועי המאפשר מעבר של כבלי החשמל בין ענפי העץ.
 • אין לתלות מודעות על עצים על מנת לשמור על הגזע מפני התקפת תולעים ופטריות.
 • בנוסף, חשוב שגיזום העצים יתבצע רק על ידי אדם מוסמך שברשותו תעודת "גוזם מומחה" מטעם משרד החקלאות.

למידע נוסף בנושא: עצים מחטניים


One Response to עצים

 1. says: ראבוס דיאנה

  שלום רב,
  בבקשה אני רוצה לדעת מה הטיפול בטפילים שנמצאים על עץ שקדים?
  אודה לכם מאוד על תשובה מהירה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים