מזרקות

הגינה שלנו היא מקום שצריך להיות יפה ומרגיע, שנהנה לשבת בו לבדנו או עם חברים ומשפחה. נרצה שהיא תהיה מקום מרענן וטבעי ושתיצור עבורנו מעין גן עדן קטן להשלמת האוירה בביתנו.

שילוב מזרקות בגינה נותן לכל גינה, קטנה או גדולה, מראה יפה ומרשים, וגם תחושה טובה – ידוע כי קול מים זורמים הוא צליל בעל סגולות הרגעה ושלוות נפש בגן היפני לדוגמה אלמנט המים הוא בסיסו של כל הגן.

נסתייג לגבי התאמת מזרקה לכל גינה ונאמר, כי ודאי שבגינה קטנטונת לא נוכל לדחוק מזרקה משוכללת ומאסיבית – שרק תגרע מהעיצוב ומהפונקציונאליות שלה, ועל-כן, במקרה שלנו – הגודל כן קובע…

סוגי מזרקות גינה

כבכל תחום הקשור בפריטי נוי ובעיצוב, מבחר סוגי המזרקות הוא גדול – ישנם גדלים רבים של מזרקות, חומרים שונים מהם הן עשויות, מנגנוני מים ומיחזור מים שונים וכן הלאה והפרמטר שבדרך כלל מקבל את החשיבות הגבוהה ביותר אצל הצרכנים הוא המראה והעיצוב של המזרקה והבחירה מתבצעת בהרבה מקרים מתוך צורך להתאים את מראה המזרקה לעיצוב הכולל של הגינה הקיימת.

מזרקה לגינות קטנות

אחד הפתרונות היותר פרקטיים שהומצאו לשם הצבת מזרקות בגינות קטנות הוא מזרקת קיר – זוהי מזרקה התלויה על אחד מקירות הבית או החומה המקיפה את הגינה ותופסת מרחב מינימאלי משטחה של הגינה.

פתרון נוסף עבור גינות קטנות הוא, כמה מפתיע, שימוש במזרקות קטנות… זו יכולה להיות מזרקה מפלסטיק או אפילו מחופה באבן דקורטיבית ובצמחים שונים, אך היא חייבת להיות – קטנה.

מזרקה לגינות גדולות

באשר לגינות גדולות ומרווחות יותר – עם העלייה בגודל הגינה, מורחב חופש הבחירה מבין סוגי ועיצובי המזרקות השונים, אם כי, בד"כ בהתאמה – מורחבות גם העלויות.

בגינות גדולות ניתן להעמיד מזרקות בעיצוב פסלים, בעיצובים מופשטים או פונקציונאליים שונים, מזרקות המשתלבות לתוך בריכות נוי יחד עם תוספות של צמחי מים, מפלי מים מהמזרקה לבריכה וכן הלאה וכן הלאה – כאמור, החופש כאן הוא גדול.

רבים משלבים את המזרקות בגינתם יחד עם מסלעות מיוחדות ויוצרים אפקט שהוא די מרשים – קירות סלעים שמהם נובעים מים, יצירת מפלים, או אפילו יצירת מסלול להולכת המים לבריכה או לאגן ההיקוות של המזרקה כך שיהיה שימוש חוזר במים וכן הלאה. תוסיפו יחד עם כל אלו צמחיה פראית ומסוגננת ותקבלו ממש ג'ונגל פרטי… כפי שניתן לראות, האפשרויות הן מגוונות והן תלויות בעיקר בצרכים ובמאווים (וגם במשאבים) של בעלי הגינה.

מזרקה לגינות ציבוריות

בגינות ציבוריות, שהן בד"כ גדולות מאוד, לפחות במושגים של הגינות הביתיות, ניתן כבר להקים כל סוג וגודל רצוי של מזרקה ואין כמעט הגבלים (למעט שיקולי תקציב…), כולל מזרקות רחצה – אלו הן מזרקות ענק המתוכננות באופן כזה שבאי הגינה או הרחוב יוכלו לטבול במימיהן (כולנו זוכרים לפחות פעם אחת של השתכשכות במימי המזרקה של יעקב אגם שבכיכר דיזינגוף).

חומרים של מזרקות גינה

שילוב מזרקות בגינה נעשה עם חומרים רבים, הנפוצים שבחומרים אלו הם:

  • אבנים וסלעי לקט
  • עץ
  • בטון
  • קרמיקה
  • חרסינה
  • פיברגלס
  • נחושת או מתכות שונות (מזרקות כבדות יותר שמצריכות טיפול)

אנו מציינים את החומרים הללו כיוון שלא תמיד המצאי הקיים  של מזרקות המוכנות במשתלות ובחנויות ייעודיות מתאים לצרכנים ולטעמם האישי והתחום ערוך לקבלת הזמנות אישיות, לפי עיצובים ייחודיים, היכולים להיות מורכבים מכל חומר שהוא, בנויים בכל גודל אפשרי ומעוצבים לפי כל קו עיצוב מוכר או לא – כך שבסופו של דבר מתקבלת יצירת אומנות בפני עצמה, שהיא פרטית וייחודית לבעליה.

השיקולים בבחירת מזרקה לגינה

שילוב מזרקות בגינה צריך להיעשות נכון, ועליו לקחת בחשבון מספר גורמים – מעבר לפן העיצובי, עלינו לחשוב על הפן הטכני והתפעולי:

לאן יתנקזו המים? היכן נמצא מקור המים בגינה שלנו? האם זרם ההתזה יהיה בצורת סילון או לא (יכול להשפיע על צמחים ופרחים שונים הנמצאים בקרבת המזרקה)? היכן תמוקם המשאבה? כיצד היא תעבוד? האם יש תשתית חשמל בסביבה? האם השטח מתאים לה מבחינת התנאים והתוואי?

כיוון שישנם כל-כך הרבה פנים מקצועיות להצבת מזרקה, הדורשים ידע וניסיון, רצוי ומומלץ לשכור את שירותיהם של בעלי מקצוע מתאימים לשם המלאכה של עיצוב והתקנת המזרקה וכן לשם התחזוקה העתידית השוטפת.

תחזוקה מקצועית

התקנה או תחזוקה לקויים יכולים לשבש את פעילות המזרקה ואף לגרום לנזקים מסביב לה. על-כן יש, כאמור, גם להיעזר באנשי מקצוע בתחומים השונים וגם להקפיד הקפדה יתרה על בחירת מוצרי יסוד וחומרי בניה והרכבה איכותיים, מיצרנים המעניקים אחריות רצינית והמחזיקים בתווי תקן, לפי הצורך.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים