טיפול בצמחים ביתיים

צמחים בבית הם מקור לאנרגיה טובה, לירוק, לרוגע ולסוג של עיסוק מהנה. רובנו לא חיים בבית פרטי. למעשה, רובנו חיים בדירה ממוצעת בעלת מרפסת שמש במקרה הטוב. ובכן, לא רק שעובדה זו לא אמורה למנוע מאתנו הכנסה של צמחי בית, אלא שהיא אפילו מחזקת את ההמלצה להכניס כמה שיותר ירוק אל ביתנו. בבואכם לרהט את הבית בעציצים מקיר לקיר, רצוי להבין כמה דברים בסיסיים.

לא כל צמח ולא כל עציץ מתאימים לבין כותלי ארבע קירות. על כן, יש להתייעץ עם המוכר במשתלה, או בחנות, לגבי איזה עציץ או אדנית יתאימו לפנים הבית, או למרפסת השמש.

תאורה

כלל חשוב לפני שרוכשים עציץ או צמח הוא תנאי התאורה בבית וכיווני האור. לבית אשר מואר פחות באור שמש, רצוי לבחור צמח שאינו נוטה להוציא פרחים, שכן אלו הפורחים, דורשים יותר אור.

חייבים לדעת שהתאורה הכרחית לצורך תהליך החיים של הצמח, הפוטוסינתזה, ולצבירת מאגרי האנרגיה שלו. במצב של מיעוט אור, ייעלמו כל המאגרים הללו והצמח יגווע לאיטו. תאורת שמש היא הטובה מכול עבור צמח, אם כי שמש ישירה אינה מומלצת לכל סוגי הצמחים. צמחים שאינם מוציאים פרחים, למשל, עלולים ממש לדהות ולהיכוות מאור שמש ישיר.

צמחים שפורחים יסתגלו יפה מאוד בסביבה שטופת שמש כמו חלון ישיר, מרפסת שמש או כל חשיפה אחרת. תאורה ביתית, מאידך, מתאימה לחלק מן הצמחים הביתיים, אך גם במקרים אלו, אין לספק אור מצומצם, אלא תאורה מספקת אשר תעניק לצמח את החיות הדרושה לו, כמו פלורסנט, נורה בעלת מאה וואט ועוד.

ככל שמשך מתן התאורה יהיה גדול יותר, כך גם חיותו של הצמח תגדל ותר.

חום מול קור

חשוב למקם את הצמח בחדר אחד ולהעבירו בין החדרים כמה שפחות. זאת כיוון שהטמפרטורות בכל חדר בבית הן בדרך כלל שונות, דבר אשר מאלץ את הצמח להסתגל מחדש בכל פעם.

בנוסף לכך, רצוי לא למקם את הצמח ליד מקור פולט חום יבש כמו מיזוג או מפזרי חום למיניהם. האוויר היבש עלול לגרום לנזק מצטבר לצמח, אם לא מקפידים לשמור על לחותו באופן יומיומי.

יש לשים לב לא למקם את הצמח במקום קר מדי, שכן הקור עלול לגרום לו לקפוא למוות. מצד שני, מקום חם מדי או שמש ישירה מדי למשך שעות רבות, בעיקר בקיץ, עלולים לייבש את הצמח ולגרום למותו מעודף חום והתייבשות.

השקיה ולחות

מידת ההשקיה תלויה בעונה; בחורף, האדמה לרוב נשארת לחה (להוציא מיקום ליד מקור חום יבש), ולכן אין צורך בהשקיה יומיומית. יש לבצע בדיקה אחת לכמה ימים, ואם האדמה עדיין לחה, אין צורך בהשקיה. אם היא יבשה, אז יש להשקות לפי מינון המתאים לכל צמח. בעונה החמה, רצוי להשקות את הצמח לאחר בדיקה של האדמה, אשר בקיץ נוטה להתייבש מהר יותר.

מזיקים

גם צמחי הבית נוטים לעתים לסבול ממזיקים, בדיוק כשם שצמחים חיצוניים סובלים מהם. על כן, יש להבחין בכל סוג ולטפל בו בהתאם.

עם המזיקים הנפוצים נמנים: עכביש אדום, כנימות, זבוב לבן, קמחיות ועוד. יש להבחין בין הסוגים השונים ולטפל בהתאם, בין אם זה באמצעות חומרים קנויים ובין אם באמצעים ביתיים כגון שטיפה ישירה במים, מעט אלכוהול מהול על העלים (רצוי לא להגזים), או תמצית ניקוטין מהולה במים.


2 Responses to טיפול בצמחים ביתיים

 1. says: לוי יהודה

  הי

  ציפיתי לראות כאן רשימה של צמחים המתאימים לסוגי תאורת פנים שונה

  אפשר לקבל המלצה ??

  תודה

  לוי יהודה

 2. says: ן

  לא ברור לגבי סוג המים להשקייה – אם יש חשיבות ו…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים