העתקת עצים

עבור אנשים רבים, בית עם גינה הוא חלום נשגב. המחשבה על כר דשא פרטי, פריחה צבעונית מחוץ לחלון, ומנוחה בצלו של עץ גדול מעבירה ברובנו תחושת רוגע ונעימות. אז סוף סוף הגשמנו את החלום, עברנו לבית עם גינה, מה עכשיו?

עצים בגינה הם אלמנט מבוקש, אך מה עושים אם לא התברכתם בגינה ובה עץ נוי או עץ פרי בוגר ומיושב? אנשים רבים בוחרים לרכוש שתיל או עץ צעיר יחסית במשתלה, אולם בדרך זו ייקח זמן רב עד שהעץ יגדל ויעניק לנו את הצל המבוקש או יישא פירות.

מסיבה זו בדיוק, אנשים רבים כיום מעדיפים העתקת עצים בוגרים מחורשה או ממשתלה ייעודית אל תוך גינתם הפרטית.

העתקת עץ בוגר לגינה הפרטית היא פתרון מעולה לשטח ללא עצים. הדבר מאפשר שתילת עץ בוגר לחלוטין בגינתנו, כך שאנו מקבלים את כל היתרונות ללא שנים של המתנה.

סיבות להעתקת עצים

ברמה הציבורית, העתקת עצים נעשית פעמים רבות על מנת לשמר עץ עתיק בעל מורשת. כמו לדוגמה בחולון, שם הועתק עץ שקמה שהפך לסמלה של העיר ממקומו המקורי לחלקה ייעודית, וזאת בשל פיתוח כבישים במקום צמיחתו המקורי.

ברמה הפרטית, העתקת עצים היא לעיתים עניין סנטימנטלי, הנעשה בעקבות מעבר מבית המשפחה הוותיק לשטח חדש. אולם ברוב המקרים, העתקת עצים נעשית על מנת לענות על רצונותיהם של הלקוחות שחפצים בעץ בוגר בגינתם ללא ההמתנה הכרוכה בגידול עץ צעיר.

יתרונות וחסרונות להעתקת עצים

מעבר ליתרון הברור שבהעתקת עצים בוגרים, קיימים יתרונות נוספים לשיטה זו. אחד היתרונות הבולטים בשיטת העתקת עצים היא העובדה שבדרך זו נקבל עץ בוגר ובריא, שידוע לנו זנו, מצבו, והאם הוא נושא פרי או לא.

לעומת זאת, כאשר שותלים עץ צעיר, אין ערובה לכך שלאחר מספר שנים של השקעה נגלה שהוא אכן נושא פרי.

אולם לשיטת העתקת עצים ישנם גם חסרונות: ראשית כל, יחסית לרכישת עץ צעיר, העתקת עצים היא תהליך יקר ומורכב למדי, שנעשה בדרך כלל על ידי אנשי מקצוע. העתקת עצים בצורה לא נכונה יכולה להרוג גם את העץ הבריא ביותר.

כמו כן, בשל העובדה שהעתקת עצים היא פעולה אגרסיבית מאוד כלפי העץ ושורשיו, גם אם הוא נקלט יפה בגינתכם הוא עלול שלא לשאת שוב פרי, או למות תוך חודשים ספורים.

העתקת עצים – איך עושים את זה נכון?

במרבית המקרים, כאשר מדובר בהעתקת עצים, מדובר למעשה בהעתקת עצים גדולים ובוגרים. העתקת עצים מסוג זה נעשית בעיקר עבור עיריות ומועצות אזוריות, המעונינות לפנות עצים גדולים ועתיקים, אך לא לעקרם.

העתקת עצים היא תהליך מורכב במיוחד, הדורש את מיומנותם של אנשי מקצוע מומחים. תוכנית הפעולה נקבעת בכל מקרה לגופו, לאחר הערכה מעמיקה של סוג העץ, שורשיו, סוג הקרקע בו הוא צומח, מקום מושבו החדש ותלאות ההובלה.

במרבית המקרים, לאחר האבחון הראשוני, נחפר בור סביב שורשי העץ ושורשיו מקוצצים לגודל שיעניק לעץ תמיכה והזנה טובה ויאפשר את הובלתו. לאחר מכן, משאירים את העץ במקומו תוך גידור שורשיו, על מנת לאפשר לו להצמיח שורשים צעירים וחדשים שייקלו את קליטתו במקום החדש.

תהליך זה של העתקת עצים הינו אגרסיבי ביותר כלפי העץ ושורשיו, ועל כן צריך להיעשות בזהירות יתרה, שכן נקיטת צעד שגוי בשלב זה של התהליך עלולה להרוג את העץ.

בשלב הבא אוספים את שורשי העץ בשיטה הנקראת ארגוז, ועוטפים את שורשי העץ בבד יוטה וחוט תיל. לאחר מכן ניתן למעשה להעביר את העץ. שיטת השליפה וההובלה משתנה בהתאם לצרכים הייחודיים של הפרוייקט.


3 Responses to העתקת עצים

 1. says: נחמה

  מה העלויות (בגדול) של העתקת עץ זית בן 7 שנים

 2. says: נחמה

  מה העלויות בגדול של העתקת עץ זית בן 7 שנים?

 3. says: אריה

  שלום רב,

  אני מתעניין בנושא העתקת עצים ממקום למקום בתוך הגינה (מרחק של מספר מטרים), האם אתם עושים זאת ?

  בברכה,
  אריה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים