דקלים

דקלים היא קבוצת עצים אשר מכילה סוגים רבים ועצים רבים ולאו דווקא רק את דקלי התומר, אשר הינם המוכרים ביותר בידי רובינו. הדקלים היוו מאז ומעולם חלק בלתי נפרד מתרבויות שונות ודתות שונות, ועל כן לא פלא שרבים מאיתנו מכירים ואוהבים את העץ התמיר בעל הפירות המתוקים.

מעט היסטוריה

במצרים העתיקה, שם צמחו דקלים לרוב, התושבים האמינו כי קבורה יחד עם שמן הדקלים, מעניקה סגולת מעבר חלק יותר מן החיים בעולם הזה אלא החיים בעולם שמעבר.

ביהדות לעומת זאת, הדקלים ידועים הן בלולב שהוא חלק מארבעת המינים, אשר עליהם מברכים בחג הסוכות, הן בתמר, שהוא חלק משבעת המינים אשר היו מנת חלקה השופע של ארץ ישראל העתיקה בתקופת התנ"ך, והן בכפות התמרים, אשר משמשות כסכך גם כן בחג הסוכות.

יש אף המפרשים כי הביטוי "ארץ זבת חלב ודבש" מתייחס לדבש המופק דווקא מן התמרים, אשר היה בשפע בעת העתיקה.

במסגרת הנצרות, האמונה הרווחת היא כי ישו התקבל בירושלים, שישה ימים לפני צליבתו, בליווי קישוטי תמרים וכפות תמרים. לכן, הנוצרים מקשטים את כנסיותיהם, החל מיום ראשון שלפני חג הפסחא ובמשך כל יום ראשון.

מאפייני הדקלים

הדקל ידוע כמרפא עממי כנגד אין אונות וחוסר בברזל, באמצעות אכילה של התמרים ולבבות הדקל. כמו כן, התמר ידוע כמנקה קיבה ומעיים מרעלים שונים ופותר בעיות עצירות שונות.

לדקלים סוגים רבים, רובם ככולם צומחים לאט עד לאט מאוד, אוהבים שמש ומים, אך לא כולם במידה שווה, נחשבים נוחים לגידול ביתי, עליהם ירוקי עד ואינם נושרים  ורובם אינם צומחים בארץ אלא באפריקה. עם זאת, ישנם סוגים לא מעטים הנפוצים גם בארצנו ועליהם ניתן לקבל מידע במשתלות מסוימות, כגון:

סוגי הדקלים

דקל התמר

הזן הכי מוכר, המכיל פירות אכילים, מתתי זנים שונים. דקל \ה גדל בעיקר בערבה, בבקעת הירדן וכמובן במדינות מדבריות ברבחי המזרח התיכון.

דקל קוקוס

אחד מהזנים הפופולריים בארצנו. מומלץ למקמו במקום מלא שמש ולהרבות בהשקייתו, אם כי לא להציפו באופן לא מבוקר. דקל זה נטול פירות ומקורו כנראה באיזור אסיה הדרומית. גובהו מגיע עד מעל לעשרה מטרים.

דקל שמרופס

דקל המגיע לגובה של מעל לארבעה מטרים, נחשב נוח לגידול ואינו מוגבל לאיזורים חמים בלבד, לכן ניתן לגדלו גם באיזורים אשר שולט בהם הקור. מקורו במזרח התיכון ובאירופה הדרומית.

וושינגטוניה ודקל התמר הקנרי

גבוהים מאוד, מגיעים לגובה של עד עשרים מטרים ונפוצים בעיקר לנוי.

דקל זנב השועל

זכה לשמו בזכות עליו אשר נראים בצורת זנבו של שועל. גובהם מגיע גם לגובה של תשעה מטרים, נוחים לגידול, אוהבי לחות תמידית, אך לא הצפה. כמו כן, אווהבי שמש אך לא ישירה מידי ולא צורבת מדי. כמו כן, אינם עמידים בפני משבי רוח חזקים.

דקל חמודוראה

דקל ביתי, המתאים לגידול גם בתאורה חלקית או/ו במקומות מוצלים ואינו צורך הרבה מאוד מים. מגיע לגובה של כשניין וחצי מטרים אם גדל בין כותלי הבית ואם גדל מחוצה לו יכול אף להגיע לגובה כפול מכך. ידוע גם כדקל האהבה והמזל וכן כחוסם כניסה לעכבישים ומזיקים, אל תוך הבית. מקורו בדרום אמריקה.

דקל רפיס

אחד הזנים הנמוכים יותר של הדקל, מגיע עד גובה שני מטרים לכל היותר. נחשב נוח לגידול ביתי ואינו צורך הרבה שמש ומים.

סגולות ושימושי הדקל

  • שמנים: שמן הדקלים, המשמש כבסיס להכנת סבונים ומאכלים כגון מרגרינה ותוספת למזון תינוקות. כמו כן, שמן הקוקוס, המשמש גם בתעשיית הבישול וגם בתעשיית הקוסמטיקה.
  • שעווה: המופקת מזן מסויים גבוה במיוחד ומשמשת בעיקר לתעשיית הנרות.
  • יין: מופק מהנוזל המשמש להעברת מזון אל עלי הדקל ונקרא מוהל. יין זה נודע באחוזי האלכוהול הנמוכים ובטעמו העשיר. בנוסף לכך, ניתן להפיק גם ערק מדקלים אלו.
  • לבבות דקלים: מאכל הנחשב למעדן. נלקח מראשו של הדקל ולכן, קטיף לב הדקל מסיים את חייו של העץ אשר ממנו נקטף
  • סוכר: אשר ניתן להפקה מאותו מוהל הדקלים.
  • שנהב: אשר מופק ממקור דקל מסויים, המצופה שכבה עבה של שנהב שכזה, המזמש בעיקר ליצירת חרוזים, תכשיטים ועוד.
  • חומר דמויי קש: אשר בדומה לקש, משמש ליצירת רהיטים וסלים ומופק מסוג מסויים של דקל.

One Response to דקלים

  1. says: הרשקוביץ חניתה

    חבל מאד שלא מצאתם לנכון להצמיד תמונה ליד כל זן של העץ והפרי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים