גדר חיה

גדר פירושה הפרדה, תיחום, שימת גבול בין שטח לשטח. לעתים הגדר עשוייה מחומרים כמו מתכת או עץ, לעיתים משולבת בה צמחים, ולעתים ניתן גם להבחין בגדר עשויה כולה שיחים, כלומר "גדר חיה". נראה אותה יותר בקרבת בתי מגורים, בכניסה לחצרות, בין גינות ואפילו כעיטור בגנים הציבוריים העירוניים.

הגדר החיה מורכבת משורת משוכה ישרה, המורכבת בדרך כלל משיחים ופרחים ירוקי עד, אך לעיתים גם מצמחים מטפסים.

גדר שכזו חייבת גיזום תדיר והשקייה נאותה, כיוון שטיפול שכזה מעודד יותר את צמיחת השיחים המרכיבים אותה, וכך היא מצופפת ומעשירה אותה יותר.

סוגי גדר חיה

גדר משולבת צמחים וחומר גלם אחר תתאים יותר לגינה קטנה או שטח לא גדול, וכן תטופל תוך התחשבות במידות החומר הנוסף, בכדי שאף אחד מהם לא יאפיל על השני. גדר שכזו בדרך כלל תכיל צמחים מטפסים כגון גפנים, בוגונוויליה ועוד. המראה יפיפה ועשיר, והגדר מרווחת ונותנת מראה עשיר לגינה.

גדר חיה עשויה צמחים בלבד, ניתן לעצב אותה על ידי גיזום לכל צורה שהיא כמעט, והיא בדרך כלל צפופה מאוד. בשל השטח הגדול יחסית שגדר כזו תופסת, כדאי למקמה בגינה גדולה או בשטח נרחב, שהרי כך תתקבל רצועה יפה של ירוק עד, פרחים ואף פירות מלבלבים.

המשותף לכל השיחים המרכיבים גדר חיה הוא גובהם הנמוך יחסית, הם אינם צומחים לגובה ולכן קל מאוד לעצבם ולהשתלט על צמיחתם.

טיפים בבחירת גדר חיה

כאשר בוחרים במשתלה גדר חיה לגינה הפרטית או המשותפת, רצוי לשמור על כמה כללים בסיסיים, על מנת לעשות זאת נכון וליהנות מן הגדר:

 • כדאי לבחור סוגי שיחים אשר מתאפיינים בצמיחה איטית עד איטית מאוד, שאינם צורכים הרבה מים ועל כן אינם זקוקים לתחזוקה שוטפת מדי, למעט גיזום ועיצוב בעת הצורך.
 • גיזום יתר עלול לגרום לצמיחת יתר וליצירת גדר סמיכה וסבוכה במיוחד, אשר עלולה לא רק לחסום את הראות מבחוץ, אלא גם את כניסת האוויר. לכן, רצוי לגזום את השוליים מעט יותר בעונת הקיץ, ופחות עד כמעט בכלל לא בעונות המעבר ובחורף.
 • בעת מיקום הגדר ושתילתה, רצוי להתחיל ביצירת רווח סביר בין צמח לצמח, שכן הרווחים עוד יצמחו ויימלאו. אם צמחים אלו מראש ישתלו בצפיפות, לא יהיה להם לאן לצמוח הם יחנקו אחד את השני ויצמחו פרא.
 • רצוי לשמור על גובה מסוים שיהיה אחיד לכל אורך הגדר אך לא גבוה מדי, על מנת לא ליצור תחושת מחנק ולא לחסום כל כניסה של אוויר אל תוך הגינה.
 • מכיוון שהגדר החיה סבוכה וסמיכה, היא חוסמת בגופה כניסה של פיח ולכלוך. על כן, רצוי אחת לכמה חודשים לשטוף מעט את העלים מן האבק, למען ייראה צבעה היפהפה של הגדר במקום צבע אפור כבוי, אשר לא יאפשר לצמח לנשום.

צמחים מתאימים לגידול גדר חיה

ישנם סוגי צמחים רבים, הנפוצים בבניית גדר חיה. צמחים אלו נוחים לטיפול בגדר ומעניקים לה מראה ירוק עד.

פיג'ויה

צמח טרופי בעל פריחה יפהפייה. צבע העלים הוא אפרפר מקסים, ופירותיו טעימים ובריאים מאוד.

צבר

קקטוס ארצישראלי ירוק עד, בעל קוצים בלתי עבירים ופרי קיצי כל כך טעים. יש לזכור כי מרגע שתילתו של הצבר, כמעט בלתי ניתן לעקור אותו מהשורש. לכן, בחירתו לגדר החיה חייבת להיות שלמה ומחושבת.

פסיפלורה

נחשב לצמח מטפס בעל תוחלת חיים מוגבלת, אך פורח ומלבלב עם פירות טעימים וחמצמצים למשך חודשי הקיץ.

אוג

ירוק או כחול, צמח נפוץ מאוד בקרב הגדרות החיות. צמח ירוק עד בעל מבע כהה, יוצר סבך גדול, אך רצוי לקצץ מגובהו שכן יכול הוא להגיע לגובה רם ביותר.

הדס

קל לגיזום וטיפול, צמח ירוק עד בעל ריח נעים ועז.

תפוז ולימון סיניים

ננסיים יפהפיים, ולכן מתאימים למיקום בגדר חיה. עשויים להגיע עד לגובה מטר וחצי אם לא נגזמים, ממלאים בעיקר את החלק העליון של הגדר החיה ולכן מתאים לגדר גבוהה יחסית. צמחים ירוקי עד גם כן.


4 Responses to גדר חיה

 1. says: טלי

  שלום,
  הייתי מעוניינת בגדר חיה
  ירוק עד
  גובה: 4 מטר
  צמיחה מהיר
  תודה

 2. says: אמיר

  מבקש לדעת איך לגזום גדר חיה גבוהה יש לי רק מסור גוזם גדר חיה חשמלי וחרמש על בנזין הבעיה הינה שהגדר ממש גבוהה אנא מבקש ייעןץ

 3. says: אמיר

  מבקש עצות איך לגזום גדרחיה ממש גבוהה וידוע לי שיש פתרון שניתן להלביש על חרמש בנזין אבל רוצה לדעת אילו עוד פתרונות ישנם מאחר והסולמות שברשותי לא מתאימים אמיר

 4. says: קרן ישראל

  אודה לכם אם תוכלו ליצור עימי קשר על מנת לשאול שאלות ולקבל הצעת מחיר.
  תודה קרן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים